2010/05/20

Gdzie studiować - Prawo

Badania poziomu satysfakcji z pracy wskazują, że w Polsce najbardziej zadowoleni są adwokaci. Praca jest ciężka, ale ciekawa, a zarobki najlepszych - niebotyczne. Żeby jednak osiągnąć tak wysoki poziom satysfakcji zawodowej, trzeba poświęcić na intensywne studia aż 8 lat i zdać wiele konkursowych egzaminów.
„Chcę skontaktować się z moim prawnikiem” – ten tekst słyszymy w co drugim amerykańskim filmie. Tam posiadanie „własnego” prawnika (choć oczywiście nie na wyłączność) jest czymś tak oczywistym to, że ma się lekarza pierwszego kontaktu. Polska jest obecnie na 12. miejscu w Europie pod względem dostępności do adwokatów i radców prawnych. (1 przypada na ok. 1500 osób, w Holandii – 1 na 500 osób). Do roku 2013 liczba adwokatów ma wzrosnąć do 14,5 tys., a radców prawnych do około 30 tys. Ale… tylko na rok akademicki 2009/2010 na kierunek prawo przyjęto aż 26581 osób. Nie wszyscy skończą studia, a tylko wybrani trafią do palestry.

Dla kogo

Dla wytrwałych, pracowitych, obdarzonych dobrą pamięcią, analitycznym umysłem i darem wymowy oraz umiejętnością formułowania swoich myśli w sposób błyskotliwy i przekonujący. Jeżeli ktoś planuje karierę sędziowską, wskazany jest zrównoważony charakter i odpowiedzialność. Przyszłym prokuratorom niezbędna jest odwaga, a przyszłym komornikom… gruba skóra.

Zarobki

Zanim zacznie się zarabiać – rzeczywiście dużo – trzeba mnóstwo zainwestować. W podręczniki, kursy, opłaty za egzaminy. I być przygotowanym na takie inwestowanie przez kilka lat. Studenci prawa raczej nie dorobią sobie w fast-foodzie, bo studia są bardzo absorbujące, ale są mile widziani na przykład w firmach windykacyjnych czy bankach.

Nagrodą za 8 lat ciężkiej pracy (jednolite studia magisterskie plus 3-letnia aplikacja) są zarobki czasami wręcz niebotyczne, sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie!

Najwięcej zarabiają adwokaci, radcy prawni, zwłaszcza zatrudnieni w wielkich firmach (kilkanaście do 50-60 tys. złotych miesięcznie). Znacznie gorzej są opłacani sędziowie (kilka tysięcy złotych), ta grupa ma jednak liczne przywileje, m.in. immunitet sędziowski, wysokie emerytury. Notariusze żyją z taks notarialnych a komornicy mają prowizję od odzyskanych należności.

Gdzie studiować

Prawo to dziedzina, w której szczególnie liczy się tradycja, zatem warto starać się o przyjęcie na prestiżową uczelnię: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Wrocławski. Choć kształcenie na tym kierunku zrobiło się niemal masowe (prawo jest na trzecim miejscu pod względem popularności, po zarządzaniu i pedagogice), ważna jest relacja mistrz-uczeń. Dlatego wybierając uczelnię warto też dowiedzieć się, kto prowadzi wykłady. Kontakt ze znakomitościami świata prawniczego jest dla adepta tej trudnej dziedziny niezwykle cenny.

W USA, gdzie najlepsi prawnicy zarabiają miliony dolarów, wykorzystuje się fonetyczne podobieństwo słów „lawyer” (prawnik) i „liar” (kłamca). Ale i tam są prawnicy pracujący jako obrońcy z urzędu, dostający za swoją bardzo niewdzięczną prace niewielkie wynagrodzenie.

Wykonywanie zawodu prawnika, oprócz niewątpliwych korzyści finansowych, przynosi także satysfakcję z możliwości pełnienia służby społecznej, pomagania ludziom. I ten aspekt pracy „sług Temidy” powinien być brany pod uwagę przy wyborze studiów. Prawnicy – zwłaszcza sędziowie – cieszą się w naszym kraju dużym poważaniem, są osobami zaufania publicznego.




uniwersytety

Uniwersytet w Białymstoku
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
uczelnie niepubliczne
Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższa Szkoła Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Gdyni
Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Wyższa Szkoła Menedżerska w Legnicy
Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu
Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Przemyślu, Zamiejscowy Wydział Prawa i Administracji w Rzeszowie
Prywatna Wyższa Szkoła Businessu, Administracji i Technik Komputerowych w Warszawie
Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie
Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie
Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie
Цааш нь унших...

2010/05/03

PMOH-iin yahoo group mail

Molish dahi Mongol Oyutan Zaluusiin Holboonii Yahoo. Groupiin Maild elseh huseltei humuus http://groups.yahoo.com/group/Mongolianstudents/ haygaar orj JOIN huseltee ilgeeh buguud owog ner, ajil surguuli, hariya hotoo bolon holboo barih utsaa ugch bwal taniig hurdan accept hiih bolohiig anhaarulay. Polish dahi Mongol Oyutan zaluusiin Holboo
Цааш нь унших...